Druki i formularze PIT

Formularze PITy 2012 - nieaktywne

Nieaktywne formularze podatkowe PITy 2012 – to takie, które nadają się do wydrukowania i ręcznego wypełnienia długopisem. Po wypełnieniu formularza Pit i własnoręcznym podpisaniu się pod tak sporządzonym zeznaniem podatkowym za rok 2012 – należy swoje zeznanie Pit złożyć w odpowiednim względem miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym. To znaczy, że do Urzędu należy zanieść osobiście swój papierowy, tradycyjny dokument PIT (np.: PIT-37) i złożyć go w okienku podawczym. Można również ten wydrukowany, papierowy formularz ze swoją deklaracją Pit 2012 – przesłać do fiskusa za pośrednictwem tradycyjnej poczty.

Jeżeli zdecydujemy się na przesłanie do urzędu – papierowego formularza PIT 2012 tradycyjną pocztą, to nie zapomnijmy dokonać tego za pomocą listu poleconego. Potwierdzenie nadania takiego listu warto dołączyć i podpiąć do kserokopii naszej deklaracji PIT, gdyż tego rodzaju dokumenty winniśmy przechowywać przez 5 lat. Warto być w ciągu tych pięciu lat po prostu przygotowanym na ewentualność kontroli skarbowej, dlatego też nie powinno się zapominać o starannym przechowywaniu wypełnionych formularzy podatkowych, jakimi są PITy – wraz z potwierdzeniem ich nadania.

 

Reasumując, nieaktywny formularz PIT dostępny w Programie PITy 2012 – to ten, który możemy wydrukować, a następnie wypełnić ręcznie długopisem, a następnie przesłać do Urzędu Skarbowego pocztą tradycyjną bądź osobiście dostarczyć go do fiskusa.

Dlatego też – w praktyce – częściej mówimy: druki PITy 2012 nieaktywne, aniżeli – formularze PITy 2012 nieaktywne.

Program PITy 2012 zawiera wbudowany pełny, kompletny zestaw wszystkich aktualnych formularzy podatkowych PITy. Zestaw ten składa się z formularzy głównych (np.: PIT-37, PIT-36, PIT-38) oraz formularzy-załączników (np.: PIT/M, PIT/D, PIT/B).

Wszystkie główne formularze PITy 2012 oraz wszystkie formularze PITy 2012 będące załącznikami do formularzy głównych – dostępne są w Programie w formie druków nieaktywnych. Po formularze Pit nieaktywne powinni sięgnąć wszyscy podatnicy, preferujący tradycyjne metody rozliczania się z fiskusem (chodzi o metodę corocznego rozliczenia na papierowym dokumencie). Nie każdy bowiem musi koniecznie rozliczać się z fiskusem w formie elektronicznej (na aktywnym formularzu) – nie ma takiego obowiązku. Społeczeństwo jest złożone i podatnicy są różni – część z nas wybierze nowoczesne formy rozliczeń ze skarbówką, a część pozostanie przy formach klasycznych. Do tych ostatnich służą właśnie formularze podatkowe nieaktywne, tak więc każdy, kto je preferuje, może dzięki Programowi PITy 2012 konsekwentnie pozostać przy swoich osobistych preferencjach.

Formularze PITy 2012 - aktywne

Aktywne formularze PIT do wypełnienia na komputerze i wydrukowania. Automatycznie obliczające i weryfikujące wprowadzone dane

PIT-36

Aktywny druk
PIT-36

PIT-36L

Aktywny druk
PIT-36L

PIT-37

Aktywny druk
PIT-37

PIT-38

Aktywny druk
PIT-38

PIT-39

Aktywny druk
PIT-39

Formularze PITy 2012 aktywne – dostępne są w Programie PITy 2012 w formacie PDF.

Format PDF i formularz aktywny – pozwalają podatnikowi na wypełnienie swojego rocznego zeznania podatkowego Pit za rok 2012 – w komputerze (bez konieczności drukowania formularza PIT).

Formularze aktywne mają kilka kluczowych zalet, dla których warto się nimi zainteresować.

Aktywny formularz PIT pozwala przede wszystkim na to, że podatnik może zmieniać, poprawiać swoje zeznanie wiele razy – jednak w sposób bardzo łatwy i poręczny. W przypadku aktywnego formularza nie trzeba bowiem drukować od nowa kolejnych egzemplarzy PIT, jak ma to miejsce w przypadku druków nieaktywnych. Tutaj – możemy nanosić wielokrotne zmiany, modyfikować jedną i tę samą rubrykę naszego rocznego zeznania podatkowego – wielokrotnie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Nie musimy przejmować się tym, że marnujemy wiele papierowych egzemplarzy PIT pobranych z Urzędu Skarbowego. Nie musimy również przejmować się tym, że drukujemy kolejne formularze PIT, marnując prywatny atrament w drukarce, chcąc nanieść do pierwotnej wersji zeznania podatkowego kolejne zmiany i poprawki.

Formularze aktywne pozwalają zwyczajnie na swobodne modyfikowanie wpisywanych do PIT 2012 danych – przede wszystkim liczbowych. Prawo skarbowe wymaga od nas bowiem stosownego zaokrąglania poszczególnych kwot w górę bądź w dół, a także różnych działań rachunkowych. W Programie PITy 2012 – dzięki właśnie aktywnym formularzom PDF, wszelkich zaokrągleń kwot oraz działań matematycznych dokonuje za podatnika sam program.

Formularz aktywny PIT 2012 nadaje się również do przesłania do Urzędu Skarbową drogą elektroniczną. Kiedy więc wypełnimy nasz PIT w komputerze – wcale nie musimy go później drukować, aby dostarczyć do urzędu w tradycyjnej formie papierowej (nie ma takiej konieczności). Możemy śmiało przesłać sporządzony w komputerze PIT do fiskusa – w formie elektronicznej.

Formularze Pit aktywne służą głównie do tego celu: dają podatnikowi możliwość nowoczesnego, efektywnego i ekspresowego rozliczenia z fiskusem (drogą elektroniczną). Jest to alternatywna metoda rozliczania się z fiskusem (formularze aktywne PDF przesyłane do urzędu przez Internet), którą polecają sami urzędnicy skarbowi oraz Ministerstwo Finansów. E-deklaracja bowiem oszczędza nie tylko bezpośredni nasz czas i pieniądze, ale usprawnia też pracę urzędów podatkowych sprawdzających nasze zeznania PITy, co z kolei może przyspieszyć nasz zwrot podatku. Z tego też względu tzw.: formularze aktywne zasługują na wzmożoną uwagę i sympatię wszystkich podatników Pit.

Program PITy 2012 posiada wbudowany pełny, kompletny zbiór wszystkich aktualnych formularzy podatkowych PITy. Zbiór ten składa się z formularzy głównych (np.: PIT-37, PIT-36, PIT-38) oraz formularzy-załączników (np.: PIT/M, PIT/D, PIT/B). Wszystkie one i wiele innych – dostępnych jest w Programie w formie aktywnej (PDF).

Słowa kluczowe

  • tradycyjne druki PIT
  • aktywne formularze PIT
  • czy wybrać druk czy aktywny formularz PIT?
  • PIT-36
  • PIT-36L
  • PIT-37
  • PIT-38
  • PIT-39